آیت الله شب زنده دار
صفحه اصلی اخبار پیام های تسلیت زندگی نامه گالری فراخوان آثار رسانه های دیگر ارتباط با ما
تکریم بزرگان از شخصیت والای استاد فقید اخلاق آیت ‌الله شب‌زنده‌دار جهرمی
تکریم بزرگان از شخصیت والای استاد فقید اخلاق آیت ‌الله شب‌زنده‌دار جهرمی

آیة‌‌الله حاج شیخ حسین شب‌زنده‌دار جهرمی، از اساتید عالی‌قدر حوزه علمیه قم، با بیش از چهل سال سابقه تدریس و تربیت شاگردان مکتب اهل‌بیت (ع)، دارفانی را وداع گفت. به گزارش خبرگزاری حوزه، این استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه و مفسر قرآن که از چندی پیش ابتدا در بیمارستان شه ...

آیة‌‌الله حاج شیخ حسین شب‌زنده‌دار جهرمی، از اساتید عالی‌قدر حوزه علمیه قم، با بیش از چهل سال سابقه تدریس و تربیت شاگردان مکتب اهل‌بیت (ع)، دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه و مفسر قرآن که از چندی پیش ابتدا در بیمارستان شهید بهشتی قم و سپس در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری بود، شنبه 4 مرداد دعوت حق را لبیک گفت.

در پی درگذشت این عالم ربانی، نماینده ولیفقیه در استان فارس و استاندار این استان در پیام مشترکی ضمن تسلیت ارتحال این عالم ربانی، یکشنبه پنجم مرداد را در این استان عزای عمومی اعلام کردند. همچنین در پی این ضایعه، رهبر معظم انقلاب، آیات عظام، رؤسای قوا و برخی شخصیتها و نهادهای حوزوی و کشوری، درگذشت این عالم وارسته را تسلیت گفتند. در ذیل به گزیده برخی پیامها اشاره میشود.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی:

درگذشت فقیه پارسا و پرهیزگار مرحوم مغفور آیةالله آقای حاج شیخ حسین شبزندهدار (ره) را به علمای اعلام و مراجع عظام حوزه علمیه قم و نیز به خاندان محترم و عموم بازماندگان و به فرزند فاضل ایشان جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ مهدی شبزندهدار عضو محترم شورای نگهبان تسلیت عرض میکنم و علو درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

 

آیة‌‌اللهالعظمی صافی:

آن عالم فرزانه عمر پربرکت خود را در خدمت به اعلای کلمةالله، تدریس، ترویج و نشر معارف نورانی اهلالبیت (ع) و تربیت طلاب و تهذیب نفوس و خدمت خالصانه به ساحت مقدس حضرت بقیةاللهالاعظم ارواحالعالمین لهالفدا سپری نمود. فقدان این عالم وارسته و فقیه پارسا ثلمهای جبرانناپذیر است. حوزه علمیه امروز یکی از اساتید بزرگ اخلاق خود را از دست داد و در سوگ او نشست. انالله و انا الیه راجعون.

 

آیةاللهالعظمی مکارم شیرازی:

این عالم ربانى که سالها از نزدیک ایشان را مىشناختم، مظهر قدس و تقوا و ورع بود و با نهایت تواضع خدمات علمى و تبلیغى خود را در حوزه علمیه قم انجام مىداد. تمام کسانى که با این عالم باتقوا آشنا بودند، خاطرات خوب و با ارزشى از وى داشتند.

 

آیةاللهالعظمی مظاهری:

شاگردان بسیاری از محضر این فقیه اخلاقی خصوصا از دروس سازنده اخلاق ایشان مستفیض گشتهاند. ضمن اظهار تسلیت صمیمانه به بیت محترم و خاندان مکرم و شاگردان و تربیتیافتگان گرامی ایشان، خصوصا آقازاده عالم و معززشان جناب مستطاب حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ مهدی شبزندهدار دامتمعالیه، از خداوند تعالی، مسئلت میکنم روح این عالم عالیقدر را در جوار رحمت و مغفرت ابدی خود قرار دهد و درجات ایشان را در اعلیعلیین، متعالی فرماید.

 

جامعه مدرسین و مرکز مدیریت حوزه:

آن فرزانه فقید همواره از یاران امام و رهبری و حامیان همیشگی نهضت و انقلاب اسلامی بود که عمر شریف خود را به تربیت طلاب فاضل گذراند و سالیان متمادی در حوزه علمیه قم به تحقیق و تدریس و تالیف پرداخت و درس اخلاق و رفتار و منش متواضعانه آن عزیز، اسوه پرهیزگاران و پارسایان بود.

 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

درگذشت آیةالله حسین شبزندهدار باعث تألم و تأسف خاطر گردید. استاد بزرگواری که علاوه بر تدریس دروس حوزوی و تفسیر قرآن، مروّج اخلاق اسلامی بود و زمانی که توجه به نشریه در حوزههای علمیه هنجارشکنی بود، در "مکتب تشیّع" مقاله مینوشت و روشنگری میکرد. با تسلیت این مصیبت به علما، فضلا و طلاب حوزههای علمیه، شاگردان و خانواده، علو درجات آن فقید سعید و صبر و اجر بازماندگان را از درگاه احدیت خواستارم.

 

رئیس جمهور

این شخصیت فرزانه از اساتید برجسته و علمای اخلاق حوزه علمیه قم بود که عمر شریف خود را در جهت خدمت به مقاصد الهی و تعلیم و تعلم معارف شریف مکتب تشیع سپری نمود و از محضر پرفیض بزرگانی همچون حضرات آیات امام خمینی، اراکی، گلپایگانی، محقق داماد، بهجت و حایری(ره) بهرهمند گردید.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی

آیتالله حسین شب زندهدار در خدمت به نشر و گسترش معارف دینی و اسلامی تلاشهای بیشماری داشتند که سابقه 40 ساله در تدریس علوم حوزوی گواه بر این امر است.

 

رئیس قوه قضاییه:

ارتحال این عالم بزرگوار که عمر پربرکت خود را در خدمت به حوزههای علمیه، تدریس و ترویج معارف نورانی اهلبیت (ع) صرف کردند را به محضر حضرت بقیةاللهالاعظم (عج)، مقام معظم رهبری مدظلهالعالی، حوزههای علمیه و بیت محترم آن مرحوم تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و غفران الهی و برای جنابعالی و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت مینمایم.

 

مرکز مدیریت حوزههای علمیه خواهران:

مرحوم حضرت آیةالله حاج شیخ حسین شبزندهدار رضواناللهتعالیعلیه که از شاگردان حضرت امام خمینی(ره) بود، عمر با برکت خود را در خدمت به اسلام و مسلمین و انقلاب عظیم اسلامی و حوزههای علمیه با تدریس دروس علوم اسلامی و تربیت شاگردان مهذب و عالم سپری نمود. آیة‌‌الله شبزندهدار همچنین از ویژگیهای بارز اخلاقی چون تهذیب نفس، حلم و بردباری، تعهد و تقید دینی، تلاش برای رفع نیازهای مردم، حسن خلق، ارادت خاص به امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب مدظلهالعالی، حمایت و دفاع از انقلاب و نظام، تأکید ویژه بر حفظ آبروی افراد و... برخوردار بود.

 

حیات علمی آیةالله شبزندهدار

مرحوم آیةالله حاج شیخ حسین شبزندهدار جهرمی، از شاگردان برجسته آیةاللهالعظمی بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی(ره) بود و خود نیز با بیش از 40 سال تدریس در حوزه، شاگردان نامدار فراوانی را تربیت کرد. این عالم ربانی، سال ۱۳۰۸ شمسی (۸ شوال ۱۳۴۷) در محله قدیمی سنان جهرم، دیده به جهان گشود. در هیجده سالگی برای کسب علوم اهلبیت راهی قم شد.

فقه و اصول را نزد حضرات آیات عظام و اساتید بزرگ، شیخ محمدتقی بهجت، شیخ مرتضی حایری، سیدرضا بهاءالدینی، سیدمحمدباقر سلطانی طباطبایی و... آموخت.

حکمت و علوم عقلی را از محضر آیةاللهالعظمی سیداحمد خوانساری فراگرفت. پس از آن سالها بهطور مرتب و منظم و مجدانه در دروس خارج فقه و اصول آیات عظام بروجردی، محققداماد، اراکی، امام خمینی و گلپایگانی(ره)، حاضر شد و همزمان در درس تفسیر استاد عالیقدر و مفسر کبیر قرآن کریم، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی(ره) حضور یافت و ضمن مباحثه، تقریر برخی از دروس یاد شده را نگاشت و از آن پس در شمار فضلا و اساتید زبده حوزه قرار گرفت.

 ایشان از استادان برجسته حوزه علمیه قم به شمار میرفت و سابقه 40 سال تدریس را در کارنامه علمی خود دارد.

 آیةالله شبزندهدار همچنین آثار زیادی بهصورت تقریرات دروس خارج، شرح و حواشی بر برخی از تفاسیر و ادعیه و مقالات پربار در موضوعات گوناگون دینی نگاشته است که از جمله آنها میتوان به تقریرات دروس خارج فقه و اصول امام خمینی(ره)، حواشی بر تفاسیر مجمعالبیان و المیزان، شرح دعای مکارمالاخلاق و... اشاره کرد.

آیةالله شبزندهدار علاوه بر تدریس و تألیف، اهتمام بسیار ویژهای به تبلیغ و ترویج دین و معارف اهلبیت (ع) داشت و همواره میکوشید مردم را با معارف و حقایق دینی آشنا سازد.

 مرحوم آیةالله شبزندهدار اهتمام ویژهای به شاگردپروری نیز داشت که از میان انبوه شاگردان ایشان میتوان به آیات و حجج اسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی، سیدحسن طاهری خرمآبادی، علی کریمی جهرمی، شیخ حسین کرمانی، سیدجمالالدین دینپرور، محمدمهدی موحدی کرمانی، قربانعلی دری نجفآبادی، شیخ محمدجعفر امامی، شیخ محمدرضا آشتیانی، محمدجواد فاضل لنکرانی، مهدی شبزندهدار و... اشاره کرد.

بر پایه همین گزارش، مراسم تشییع و تدفین پیکر پاک آیةالله شبزندهدار، یکشنبه 5 مرداد از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س)با حضور برخی مراجع عظام، نمایندگان بیوت مراجع تقلید و علما، اساتید، طلاب و اقشار مختلف مردم برگزار گردید و پیکر این عالم ربانی بعداز اقامه نماز توسط آیةاللهالعظمی مکارم شیرازی، در رواق شهید مطهری حرم مطهر به خاک سپرده شد.

1393/5/15 ساعت 18:11
کد 67
لینک خبر
بازخورد
اطلاعیه های ستاد ارتحال فراخوان جمع‌آوری آثار و خاطرات آموزنده
بسمه تعالی از عموم شاگردان، علاقه مندان و عزیزانی که هرگونه اثر(صوتی، تصویری، مکتوب، خاطرات  و نکات آموزنده و..) از معظم له در اختیار داشته و یا اطلاع دارند، دعوت می شود از طریق فرم ارتباط با ...
مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد ارتحال فقیه پارسا حضرت آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی
به اطلاع عموم مؤمنین می‌رساند، مراسم گرامیداشت پنجمین سالگرد ارتحال معلم و اسوه‌ی اخلاق، مفسر عالی‌قدر و فقیه پارسا، مرحوم آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی (رضوان‌الله& ...
مراسم گرامیداشت چهارمین سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج شیخ حسین شب‌زنده‌دارجهرمی
به اطلاع عموم مؤمنین می‌رساند، مراسم گرامیداشت چهارمین سالگرد ارتحال معلم و اسوه‌ی اخلاق، مفسر عالی‌قدر و فقیه وارسته، مرحوم آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی (رضوان‌الل ...
مراسم اربعین ارتحال در جهرم
به گزارش پایگاه بزرگداشت حضرت آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی(رضوان الله علیه)، مراسمی به مناسبت ایام چهلمین روز درگذشت معظم له، در زادگاه آن عالم ربانی، جهرم برگزار می‌شود. این مراسم ...
مراسم اربعین ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله شب زنده دار (رضوان الله تعالی علیه)
به اطلاع عموم مومنین می رساند، مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت معلم و اسوه اخلاق، مفسر عالی قدر و فقیه وارسته، مرحوم آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی (رضوان الله تعالی علیه) برگزار م ...
پوسترهای آماده برای چاپ؛ ویژه ایام اربعین ارتحال
به مناسبت ایام اربعین ارتحال، پوسترهای با کیفیت بالا و اندازه اصلی، در اختیار بازدیدکنندگان محترم پایگاه بزرگداشت و نیز برگزارکنندگان مجالس چهلمین شب ارتحال در سراسر کشور، قرار می گیرد.   &nbs ...